ניסיון משנת 2991
הגשה מוצלחת של אלפי תלמידים לקבלת רישיון על משאית
לימוד עם חיוך, סבלנות, אמינות ומקצוענות
לימוד לרישיון 1C למשאית עד 21 טון

אילן אוסטרייכר

רישיון ה- C1 הזה מתחיל כאן: מורה נהיגה למשאית נותן טיפים לשיעורים מוצלחים

שיתוף:

הוצאת רישיון נהיגה C1 למשאית עד 12 טון היא תהליך שמתרחש לאורך לפחות 20 שיעורי נהיגה על משאית. כמורה נהיגה למשאית שמלמד כבר משנת 1992, ליוויתי בתהליך הזה לא פחות מאלפי תלמידים, בני כל הגילאים, הרקעים ויכולות למידה שונות. כאשר הם התחילו את שיעורי הנהיגה על משאית איתי, לכולם היו הרבה שאלות, או הרגלים שלאו דווקא קידמו אותם. לכן ניסיתי לחשוב איזה טיפים אני יכול לתת לתלמידים שמתעניינים בשיעורי נהיגה על משאית, שיעזרו להם ליהנות יותר מהשיעורים וגם להפוך לנהגי משאית טובים יותר. את הטיפים האלו אני מביא לכם עכשיו, כדי שנהנה כולנו מהדרך קצת יותר. 

טיפ 1 לשיעורי נהיגה על משאית: הכירו את הענק העדין

ישנו ביטוי באנגלית שאני מאוד אוהב – Gentle Giant. כלומר, ענק עדין. הביטוי הזה בא לתאר מישהו, או משהו, גדול ועוצמתי אבל עם לב טוב ואוהב. 

קראו לי רומנטיקן, אבל אני מאמין שהביטוי "ענק עדין" תקף מאוד גם למשאיות. מצד אחד, משאיות הן כלי רכב מאוד עוצמתיים. יש להן המון כוח, הן יכולות לסחוב מטענים עצומים, ולמרבה הצער אם לא נזהרים ועושים איתן טעות, העוצמה שלהן יכולה לגרום לפגיעה חמורה ברכוש ובנפש. מצד שני, משאיות הן כלים מאוד "ממושמעים". נהגים שעזרתי להם להוציא רישיון נהיגה C1 ולמדו לשלוט על הכלי יכולים לעשות איתו דברים מדהימים! ליסוע בכבישים צרים, להעביר מטענים בעדינות, לחנות בחניות הכי קטנות… 

כשאני מעביר שיעורי נהיגה על משאית, אני מלמד את התלמידים שלי את שני הצדדים האלו של המשאית. כי שניהם מרכיבים את הכלי העוצמתי הזה, וחייבים להכיר את שניהם כדי לשלוט בו טוב. אז אם אתם שוקלים להתחיל ללמוד נהיגה על משאית כדי להוציא רישיון נהיגה C1 הטיפ הראשון שלי הוא אל תפחדו מהעוצמה של המשאית אבל גם אל תתפרעו איתה. תלמדו להכיר את הכלי, את היכולות והמגבלות שלו, ואתם תהיו נהגים מצוינים. 

טיפ 2 לשיעורי נהיגה על משאית: התאוריה למשאית בשבילכם, לא נגדכם

כדי להתחיל ללמוד נהיגה על משאית חובה לעבור קודם מבחן תיאוריה למשאית. לא תמיד עוברים בפעם הראשונה או השניה, וזה בסדר. אבל משהו שתמיד קצת צורם לי הוא האופן שבו חלק מתלמידי מדברים על מבחן התיאוריה למשאית כאילו זהו עוד מכשול בדרך. 

בתור מורה נהיגה למשאית שכבר צבר קילומטראז' אני מרגיש בנוח לומר לכם – הפוך גוטה, הפוך… תיאוריה למשאית יכולה להיות מתסכלת כי צריך להתכונן לקראתה, לעשות מבחני הכנה, לגשת למבחן שנמצא מחוץ לבית, וכמובן גם תמיד קיימת האפשרות שלא נעבור אותו, מה שאומר שצריך לעשות הכל מהתחלה. 

אבל בואו רגע נשים בצד את מה שנדמה כמו טרחה, וננסה לראות מה המטרה של התיאוריה למשאית. כמו שלכדורגל יש חוקים, כך גם לנסיעה בכביש. וכמו שבכדורגל מי שלא מכיר את החוקים לא יהנה או אפילו יעשה נזק לקבוצה, כך גם בנהיגה על הכביש: אפשר באמת ליהנות ממנה ולהרגיש בטוחים רק כשאנחנו יודעים מה אפשר ומה אסור. 

אז הטיפ השני שלי לתלמידים שמתעניינים בשיעורי נהיגה למשאית היא אל תתעצבנו על התאוריה. היא כאן בשבילכם. אם תדעו תאוריה כמו שצריך, אתם כבר שולטים ב- 50% מהידע הנדרש כדי להוציא רישיון נהיגה C1, כאשר ה- 50% הנותרים הם אלו המעשיים שלומדים במהלך שיעורי הנהיגה על משאית. 

טיפ 3 לשיעורי נהיגה על משאית: לנשום עמוק, לאט לאט

שיעורי נהיגה על משאית כוללים הרבה מאוד מידע, ויכולים להיות מאתגרים. הרי התלמיד רוצה לקבל רישיון נהיגה C1 למשאית עד 12 טון כמה שיותר מהר, אבל כדי לעשות זאת עליו לצבור ידע וניסיון במגוון נושאים: נסיעה על הילוכים, חוקי הדרך, תפעול תקלות, נשיאת מטען, ועוד. 

בתור מורה נהיגה למשאית שמעביר את החומר הזה כבר משנת 1992 אני הראשון שיודה שכמות כזו של מידע שחייבים ללמוד בזמן יחסית קצר יכולה להיות מבלבלת. הלחץ של הטסט על משאית בקצה הדרך לא עוזר. לכן, חשוב לי לומר לכל תלמיד שחושב להתחיל שיעורי נהיגה על משאית – בוא ננשום. לאט לאט. יש לנו זמן. אולי לא הכל ילך לפי התכנון המקורי שלך, אולי יקח קצת יותר זמן עד שתוציא רישיון נהיגה C1, אבל בסופו של דבר תדע הכל ותוכל לנהוג את משאית עד 12 טון. 

מה שבטוח, אני איתך כל הדרך, בלי שיפוטיות ועם המון הבנה. אם צריך נחזור על הדברים שדורשים חיזוק, ועד שתיגש לטסט למשאית תדע כל מה שצריך כדי להוציא רישיון נהיגה C1. 

ואם כבר מדברים על טסט למשאית…

טיפ 4 לשיעורי נהיגה על משאית: תתמקדו בללמוד, בסוף תעברו את הטסט על משאית

הרבה תלמידים שאני מעביר להם שיעורי נהיגה על משאית יכולים להרגיש מאויימים מהטסט שנמצא בקצה הדרך. מה אם הם לא מוכנים? מה אם אין להם כשרון לנהיגה על משאית? מה אם הבוחן יגיע עצבני ויכשיל אותם רק כי הוא במצב רוח רע? מה אם, מה אם, מה אם… 

אז שוב אני מזכיר, כמו בטיפ הקודם, בואו ננשום. נתמקד בכאן ועכשיו. שיעורי נהיגה על משאית נועדו להכשיר אתכם לעבור את הטסט. תשקיעו בלימודים בשיעורים, תתמקדו בכאן ועכשיו, ותראו איך אתם עוברים את הטסט בלי שום בעיה. ויודעים מה? גם אם לא הצלחתם לעבור את הטסט כמה פעמים, שום דבר לא קרה! אל תקחו את זה אישית, זה רק אומר שאתם צריכים עוד קצת תרגול. למעשה, חלק מנהגי המשאית הטובים ביותר שאני מכיר עברו רק בטסט רביעי או חמישי. לקח להם קצת יותר זמן, אבל זה רק גרם להם להתאמן ולהפוך לטובים יותר. איך אומרים, בדרך לרישיון נהיגה C1 כל עכבה היא לטובה.

טיפ 5 לשיעורי נהיגה על משאית: הוצאת רישיון C1 היא רק תחילת הדרך

וזה מוביל אותנו לטיפ החמישי והאחרון. הוא מתייחס למה קורה אחרי שאנחנו מסיימים את שיעורי הנהיגה על משאית, קיבלתם את הרישיון C1 למשאית עד 12 טון, ועכשיו אתם רשאים להתחיל לנהוג. מה לעשות עכשיו? 

זה השלב שבו אני אוהב להזכיר לתלמידים שלי שקבלת רישיון C1 למשאית היא רק השלב הראשון בדרך. עכשיו יש להם חיים שלמים לצבור ניסיון בנהיגה על משאית, למצוא עבודה בתחום, להשתפר ולהפוך לנהגים טובים וזהירים יותר. זכרו – ככל שתצברו קילומטראז' גבוה יותר בנסיעה על המשאית שלכם, כך תשתפרו ותהפכו לנהגים מנוסים יותר. 

מתי הדרך הזאת מסתיימת? אף פעם. כי תמיד יש מה ללמוד. גם אני, כמורה נהיגה למשאית עם ניסיון של יותר מ- 30 שנים עדיין ממשיך ללמוד, ונהנה מכל צעד בדרך…

———–
(מאמר בלוג 19)

 

שיתוף:
מאמרים נוספים:
שיתוף:

😎 מבצע אביב לנרשמים חדשים

200₪ זיכוי ללימודי נהיגה על משאית !

חייגו למימוש ההטבה

דילוג לתוכן