מידע למתעניינים ברישיון על משאית

איך מתחילים ללמוד נהיגה על משאית עד 12 טון

החלטתם ללכת על זה, להתחיל לקחת שיעורי נהיגה על משאית ולהוציא רישיון נהיגה C1? מצוין! קיבלתם החלטה שתפתח לכם אופקים חדשים, עם שפע אפשרויות תעסוקה ופוטנציאל לפיתוח הקריירה. איך מתחילים בתהליך שיביא לכם את הרישיון? עקבו אחר השלבים שבמדריך הזה, ותוך זמן קצר תוכלו גם אתם ליסוע על משאית עד 12 טון. 

 

שלב 1: הגשת בקשה להוצאת רישיון C1

בין אם כבר הוצאתם רישיון נהיגה B על רכב פרטי או שאתם ישר מתחילים מרישיון נהיגה C1 על משאית עד 12 טון, השלב הראשון שלכם צריך מילוי טופס בקשה להוצאת רישיון נהיגה. הטופס כולל גם הצהרת בריאות שעליה עליכם לענות באופן כנה ואמיתי. 

שלב 2: בדיקת ראיה והפקת תמונה לרישיון נהיגה על משאית

שלב זה מתחלק לשני חלקים, אשר קשורים האחד בשני. 

החלק הראשון הוא הוצאת תמונה לרישיון נהיגה למשאית. כדי לעשות זאת תצטרכו להצטלם באחת מתחנות השירות של שתי החברות המורשות לבצע צילומים לרישיון נהיגה – איסתא או פמי פרמיום. ישנן למעלה מ- 50 תחנות שירות כאלו פרוסות ברחבי הארץ, וכאן תוכלו למצוא את הקרובה ביותר אליכם. יש להביא לתחנת השירות תעודת זהות או דרכון. הצילום ניתן ללא עלות, אולם החלפת תמונה צפויה לעלות 11 ש"ח (נכון לכתיבת שורות אלו). לאחר שתקבלו את הרישיון, הוא ישלח אליכם בדואר יחד עם התמונה שקיבלתם. 

החלק השני של שלב זה הוא ביצוע בדיקת ראיה אצל אופטומטריסט או רופא עיניים אשר מורשים על ידי משרד התחבורה. הסיבה לכך ששתי הפעולות האלו קשורות האחת בשניה היא שברוב תחנות הצילום תוכלו לבצע גם בדיקת ראיה. שימו לב שבדיקת הראיה כרוכה בתשלום, וכל תחנה עשויה לגבות מחיר קצת שונה. 

שלב 3: מעבר מוצלח של תאוריה למשאית

לאחר שביצעתם בהצלחה את שלבים 1 ו- 2, צפוי להשלח אליכם מסרון SMS שמזמין אתכם להרשם למבחן תאוריה למשאית C1 עד 12 טון. המבחן מורכב מ- 30 שאלות בחירה מרובה (מבחן אמריקאי), וכדי לעבור אותו בהצלחה יש לענות על לפחות 26 מהן תוך 40 דקות. המבחן נעשה על מחשב באחד המרכזים של משרד התחבורה. תוכלו לבחור את המיקום הנוח ביותר עבורכם דרך הלינק הזה. 

שימו לב, קיימת אגרה בשווי 65 ש"ח (נכון לכתיבת שורות אלו) שיש לשלם. תוכלו לבצע את התשלום למבחן התאוריה למשאית דרך הלינק שבפסקה הקודמת. תוכלו גם לקרוא עוד על מבחן התאוריה למשאית, השאלות שיש בו ומידע נוסף בכתבה המפורטת שפרסמנו על הנושא

לתשומת לבכם, לא חובה לעבור תאוריה למשאית לפני תחילת לימודי הנהיגה על משאית עם מורה, אבל מאוד מומלץ לבצע זאת לפני תחילת השיעורים.

שלב 4: שיעורי נהיגה על משאית

הגענו לרגע שחיכינו לו! עכשיו, אחרי שמילאתם בהצלחה את כל הטפסים וההצהרות, הצטלמתם, נבדקתם ונבחנתם, אפשר למצוא מורה נהיגה למשאית ולהתחיל בשיעורים. 

שימו לב שגיל המינימום לתחילת לימודי נהיגה על משאית עד 12 טון הוא 17. תלמידים שאין להם שום רישיון נהיגה אחר יצטרכו ללמוד לפחות 32 שיעורי נהיגה על משאית. אולם אם כבר יש לכם רישיון נהיגה B על רכב פרטי, תוכלו לגשת לטסט כבר אחרי 20 שיעורי נהיגה על משאית. 

במהלך שיעורי הנהיגה על משאית תלמדו כיצד לתפעל את כלי הרכב, להתגבר על אתגרים, לצבור ניסיון, וגם לפתח את היכולת לפתור בעיות ותקלות שבהן אתם עשויים להתקל בדרך. לכן חשוב למצוא מורה נהיגה למשאית עם ניסיון, וגישה חיובית ותומכת שיעזור לכם להפוך לנהגים מקצועיים וזהירים. 

 

שלב 5: טסט על משאית

לאחר שמורה הנהיגה למשאית שלכם יחליט שאתם מסוגלים לנהוג במקצוענות ובביטחה, הוא יוכל להגיש אתכם לטסט על משאית. שימו לב, מועד הגשת התלמיד נתון לשיקול דעתו הבלעדי של מורה הנהיגה למשאית. כלומר יתכן והמורה יחליט שתלמיד מסויים צריך עוד שיעורי נהיגה על משאית לפני שניתן יהיה להגיש אותו לטסט, ולאו דווקא 32 שיעורים כפי שמאפשר המינימום. 

כמו כן, לפני שהמורה יגיש אתכם לטסט על משאית, יהיה עליכם לעבור טסט פנימי בבית הספר ללימוד נהיגה על משאית שבו המורה מלמד, במסגרתו מורה נהיגה למשאית שאיננו הקבוע שלכם יבחן את בקיאותכם בתפעול המשאית. 

במידה ועברתם את הטסט הפנימי על משאית, מורה הנהיגה יוכל להזמין לכם טסט על משאית של משרד התחבורה. 

כמה עולה טסט על משאית? כדי לגשת לטסט יהיה עליכם לשלם שתי אגרות. הראשונה היא אגרת מבחן נהיגה על סך 144 ש"ח (נכון לכתיבת שורות אלו) ואותה תוכלו לשלם דרך הקישור הזה. האגרה השניה שאותה תצטרכו לשלם היא למורה הנהיגה למשאית שלכם עבור העמדת הרכב לטסט. המחיר יכול להשתנות ממורה למורה, ולכן כדאי לברר זאת קודם. 

שלב 6: דרך צלחה!

אז עצרתם את המשאית בחניון, אמרתם תודה לבוחן ו… מה עכשיו? איך תדעו אם עברתם את הטסט על משאית ואתם זכאים לרישיון נהיגה C1 על משאית עד 12 טון? 

החדשות הטובות הן שלא תצטרכו לחכות הרבה כדי לדעת אם עברתם. תוך 5 שעות אתם צפויים לקבל מסרון ובו התשובה האם עברתם את הטסט ואתם זכאים לרישיון נהיגה על משאית. עברתם את הטסט? מצוין! בהתאם לגילכם ורישיונות קודמים שיש לכם, תוכלו בקרוב מאוד להתחיל ליסוע על המשאית עם הרישיון החדש שלכם. 

ומה אם לא עברתם? לא נורא! לפעמים לוקח כמה ניסיונות כדי לעבור טסט על משאית. זה בסדר, לכל אחד קצב ההתקדמות שלו. פשוט המשיכו לקחת שיעורי נהיגה על משאית, שמרו על מוראל גבוה, ומהר מאוד גם אתם תצליחו להוציא רישיון נהיגה על משאית.